Bezpieczeństwo podczas grillowania

Grill gazowy

Świeże powietrze, skwierczące na ruszcie pyszności – ach, grillowanie jest niezwykle przyjemne. Jednak podczas przygotowywania potraw w ten sposób zawsze należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa zarówno w kwestii ochrony przed pożarem, jak i poparzeniem się. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, jak grillować, by było to bezpieczne dla nas oraz otoczenia. Zachęcamy do lektury!

Bezpieczne grillowanie – lokalizacja

Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwala zmniejszyć ryzyko ewentualnego pożaru podczas przygotowywania potraw na rozgrzanym ruszcie. Jakie są owe reguły? Po pierwsze grillować można jedynie na świeżym powietrzu – postawienie rozpalonego urządzenia w zamkniętym pomieszczeniu grozi pożarem lub zaczadzeniem.

Kolejną rzeczą jest to, by ustawić urządzenie stabilnie, z dala od przedmiotów i substancji łatwopalnych. Warto też pamiętać, że nie należy rozniecać ognia w lesie, na obszarach śródleśnych, łąkach, torfowiskach czy wrzosowiskach oraz w odległości do 100 m od nich.

Rozpalanie grilla

Jeśli chodzi o rozpalanie urządzeń węglowych, zawsze należy sięgać po specjalnie stworzone rozpałki do grilla, a przy tym używać ich z głową i zgodnie z instrukcją. Warto też zainteresować się dedykowanym temu akcesoriom – np. kominom do grilla. Nigdy nie należy polewać rozgrzanych węgli łatwopalną substancją.

W przypadku rozpalania grilla gazowego należy pamiętać o dokładnym podłączeniu butli z gazem, tak by nie było żadnych nieszczelności. Następnie trzeba odkręcić zawór i rozpalić palniki – ważne, by pozostawić otwartą pokrywę aż do momentu całkowitego ich uruchomienia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wybuchu w razie ulatniania gazu.

Z kolei rozpalając grille elektryczne, należy pamiętać, że przestrzeń, gdzie stawiamy urządzenie, musi być sucha.
bezpieczne korzystanie z grilla

Ogólne zasady korzystania z grilla

Poza wspomnianymi regułami ważne jest, by przebywając przy grillu, zachować ostrożność. Rozgrzany ruszt musi zawsze pozostawać pod nadzorem osoby dorosłej, a grill master powinien być wyposażony w fartuch czy rękawiczki, które pozwolą unikać oparzeń podczas przygotowywania smakołyków. Co więcej, warto też sięgać po akcesoria grillowe, które ułatwiają pichcenie – dzięki wysokiej jakości narzędziom łatwiej i bezpieczniej będzie przewracać jedzenie na ruszcie. Powinno się sięgnąć również po płyty żeliwne, tacki lub maty, dzięki którym tłuszcz nie będzie kapał na osłonę palnika czy węgle – taki wyciek często powoduje pojawienie się niebezpiecznych płomieni.

W czasie grillowania należy mieć przy sobie odpowiedni środek gaśniczy dla danego modelu – inaczej wycisza się pożar w przypadku grilla węglowego, a jeszcze inaczej jeśli chodzi o gazowy i elektryczny.

Po grillowaniu

Po zakończeniu imprezy trzeba pamiętać o zagaszeniu grilla, a po jego wystudzeniu należy dokładnie wyczyścić sprzęt – dobrze umyty grill można bezpiecznie użyć następnym razem. Grillowanie na brudnym ruszcie stanowi niebezpieczeństwo.

Bezpieczne grillowanie jest możliwe, o ile podejdziemy do niego profesjonalnie i z głową. Szykując się do tego, zawsze należy pamiętać o wspomnianych wyżej zasadach. Co więcej, każdy grill posiada instrukcje obsługi, po którą warto sięgnąć nie tylko przy pierwszym użyciu sprzętu, ale i wtedy, gdy mamy wątpliwość co do jego używania.