Wiedza podana na ruszcie — część 3: gdzie można grillować w Polsce?

Sezon grillowy powoli dobiega końca — to ostatnia okazja dla osób chcących wrzucić na ruszt coś pysznego. Nie zawsze jednak chęci idą w parze z możliwościami, z czego pewnością zdają sobie sprawę mieszkańcy większych miejscowości. Brak własnego ogródka działkowego, skargi sąsiadów i obawy przed dość wysokimi mandatami mogą skutecznie odstraszać grillowiczów. Jest jednak na to sposób ;-). Zapraszamy na spacer po popularnych miejscach, w których legalnie można grillować, a o których nie każdy wie.
Gdzie można grillować w Warszawie?
Mogłoby się wydawać, że stolica dość restrykcyjnie podchodzi do kwestii grillowania w środku miasta. Jak się jednak okazuje, miejsc do urządzenia sobie bogatego pikniku wspólnie ze znajomymi, jest dość sporo (ok. 75). Oto kilka z nich:
- Park Skaryszewski;
- Park Bródnowski;
- Pole Mokotowskie;
- Park Praski;
- Park OPAK;
- Las Bemowski;
- Park Górczewska;
- Fort Bema;
- plac zabaw przy ul. Kiersnowskiego;
- teren sportowo-rekreacyjny przy ul. Magicznej;
- Las Młociny przy ul. Papirusów;
- polana Lasu Kabackiego;
- Park Fosa i Stoki Cytadeli;
- Plaża Żoliborz;
- Kępa Potocka;
- Plaża Saska;
- plaża przy ZOO;
- Plaża Poniatówka.
Są to miejsca rozlokowane w różnych dzielnicach Warszawy. W niektórych z nich przygotowane już zostały stanowiska pod grillowanie, a do niektórych trzeba przynieść własny sprzęt. W większości przypadków wystarczy zwykły, przenośny grill węglowy, jednak zawsze należy zapoznać się z regulaminem grillowania.
Gdzie można rozpalić grilla w Krakowie?
Mimo swojej charakterystycznej zabudowy Kraków posiada wiele miejsc, w których można grillować. W niektórych z nich istnieje nawet możliwość skorzystania z kąpieliska. Polecamy zajrzeć m.in. na:
- Zalew Bagry;
- Zalew w Zesławicach;
- Przylasek Rusiecki;
- Akademiki Politechniki Krakowskiej;
- Miasteczko Studenckie AGH;
- Dolinę Bolechowicką;
- Dolinę Będkowską;
- Dolinę Prądnika;
- Bulwary Wiślane.
Można tam rozstawić grill przenośny, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i regulaminach tych miejsc.
Gdzie dozwolone jest grillowanie we Wrocławiu?
Wrocław — jedno z największych miast zrzeszających młode pokolenia. Błędem byłoby nie wyznaczyć w nim miejsca na wspólne spędzanie czasu przy grillu. Na szczęście we Wrocławiu znajdziemy mnóstwo przestrzeni przygotowanych pod grillowanie, a w tym:
- Wzgórze Andersa;
- Park Wschodni;
- Park Tysiąclecia;
- Las Rędziński;
- Las Osobowicki;
- Las Sołtysowicki;
- Wzgórze Gajowe;
- Wzgórze Gajowickie.

Ciekawych miejsc jest rzecz jasna więcej — niektóre mają wyłącznie jedno stanowisko, inne więcej. W każdym jednak przypadku należy dowiedzieć się, w jakiej części lasu lub parku można grillować, a w jakiej jest to zakazane.
Grillowanie bez mandatu w Poznaniu
Poznań jest miastem, którego administracja dość restrykcyjnie podchodzi do kwestii ognisk czy grillów. Przepisy zmieniają się w błyskawicznym tempie i dlatego przed rozpaleniem grilla w jakimkolwiek miejscu w tym mieście, warto wcześniej udać się m.in. na posterunek Straży Miejskiej w Poznaniu i dopytać o szczegóły. Najlepiej szukać stanowisk do grillowania w:
- Parku im. Jana Pawła II;
- Parku Tysiąclecia;
- Parku nad Wartą;
- Zielonym brzegu Warty.
Należy mieć na uwadze, że grillowanie niezgodne z przepisami prawa może wiązać się z otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 złotych. Znacznie lepszym pomysłem jest wydanie tych funduszy na porządny grill Weber bądź przydatne akcesoria do przyrządzania smakowitych przekąsek :). Gdziekolwiek jesteś — w pełni korzystaj z sezonu grillowego, nim będzie na to za późno!