GrilLOVE smaczki #1 — metoda pośrednia a bezpośrednia

grillowanie szaszłyków i kiełbasy

Czy wiedziałeś, że sposób, w jaki grillujesz potrawy, ma wpływ na ich wyrazisty smak, aromat, soczystość i delikatność? Właśnie dlatego mówi się, że nie każdy potrafi grillować. Ale spokojnie. Po tym wpisie z pewnością zdobędziesz wiedzę, a przygotowane przez Ciebie kiełbaski, szaszłyki czy karkówki zachwycą Twoich bliskich ;-). Z miłości do grillowania zapraszamy Cię na krótki spacer w otoczce zapachów skwierczących przekąsek. Na początku poznaj dwa zasadnicze sposoby grillowania: metodę pośrednią i bezpośrednią.

Grillowanie metodą pośrednią — dłużej niż 30 minut

Krótki opis: Grillowanie metodą pośrednią można porównać do pieczenia z termoobiegiem. Stosuje się ją w przypadku, gdy potrawa musi znajdować się na grillu dłużej niż 30 minut i wymaga niższej temperatury — mowa tu m.in. o dużych kawałkach mięsa. Do tej metody wymagana jest pokrywa.

Jak grillować: Węgiel drzewny lub brykiet rozkładany jest po bokach grilla w specjalnych koszyczkach. Nad pozostawioną przestrzenią, na ruszcie, umieszczamy nasze smakołyki. Ma to na celu równomierne nagrzanie powietrza, a tym samym delikatne opiekanie potrawy z każdej ze stron. Zasada działania zbliżona jest do pieca konwekcyjnego. Pod grillowanymi potrawami można umieścić tackę z wodą, do której będzie skapywał tłuszcz lub tackę z warzywami.

Temperatura grillowania: około 180-200°C.

Jakie potrawy grillować: duże kawałki mięsa, kurczak w całości, pizza, ryby, warzywa zawinięte w folię, żeberka, pieczeń, baranina.

Do grillowania metodą pośrednią dobrze sprawdzi się grill Weber — ma on nie tylko pokrywę, która utrzymuje ciepło i blokuje wydobywający się dym, ale także otwory wentylacyjne regulujące temperaturę oraz innowacyjny system One-Touch, który ułatwia czyszczenie i pielęgnację grilla.

Grillowanie metodą bezpośrednią — krócej niż 30 minut

Krótki opis: Grillowanie metodą bezpośrednią jest stosowane powszechnie. Wykorzystuje się ją w przypadku potraw, które przygotowywane są w czasie krótszym niż 30 minut, w wysokiej temperaturze — czyli m.in. wszystkich niewielkich kawałków mięsa. Ta metoda nie wymaga posiadania pokrywy do grilla.

Jak grillować: Węgiel bądź brykiet powinien być umieszczony w centralnej części grilla, najlepiej rozłożony na całości. Potrawy, które zamierzamy przygotować, układamy na ruszcie bezpośrednio nad rozżarzonym węglem. W ten sposób będą one idealnie upieczone i lekko chrupiące.

Temperatura grillowania: około 280-290°C.

Jakie potrawy grillować: cienkie kawałki mięsa, steki, kotlety, owoce morza, szaszłyki, kiełbaski, warzywa, owoce.

Mimo że do grillowania metodą bezpośrednią nie jest wymagana pokrywa, to my jednak zalecamy jej stosowanie. Dzięki niej potrawa piecze się nie tylko od dołu, ale też od góry. W efekcie skracamy czas grillowania. Co więcej, pokrywa zapobiega przypaleniu się jedzenia, gdyż przez zmniejszoną ilość tlenu kapiący tłuszcz nie zapali się. Zatem tak jak w powyższej metodzie, tak i tu, dobrze sprawdzą się grille Weber.

W ramach ciekawostki możemy powiedzieć, że obie przedstawione metody można ze sobą łączyć, jeśli dysponujemy odpowiedniej szerokości grillem. Wówczas metoda ta nazywana jest 50/50. Potrawy wymagające dłuższego grillowania ustawiane są na jedną stronę, a te potrzebujące mniej czasu — na drugą. Jeśli będziemy trzymali się zaleceń związanych z grillowaniem daną metodą, efekt z pewnością będzie przepyszny.

Czy wiesz już teraz, jak poprawić jakość przyrządzanych przez Ciebie dań? Jeśli to wciąż za mało — śledź nasze wpisy. Na bieżąco będziemy podsuwali Ci garść wskazówek, które umocnią Twoich przyjaciół w przekonaniu, że to Ty jesteś mistrzem grillowania :-)!

1 thoughts on “GrilLOVE smaczki #1 — metoda pośrednia a bezpośrednia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.