Wędzenie na grillu

WĘDZENIE NA GRILLU: POTRAWY WĘDZONE NA GRILLU MAJĄ NIEZWYKLE WYRAZISTY AROMAT I SMAK. OBALAMY MITY DOTYCZĄCE TEJ POPULARNEJ TECHNIKI GRILLOWANIA

Nie istnieje wiele rzeczy, które w większym stopniu przywołują wspomnienia niż zapach. Zapach konkretnego sosu lub mięsa ma tę magiczną, nostalgiczną moc, która przypomina nam o szczególnych posiłkach i miejscu, w którym je jedliśmy. Jest to jeden z powodów, dlaczego wędzona żywność stanowi tak atrakcyjny trend w gotowaniu: większa część ich smaku kryje się w aromacie. Mimo to, podobnie jak w świecie grillowania, wędzenie jest niedocenioną techniką — i taką, którą można wykorzystywać w o wiele szerszym zakresie zastosowań, niż mogłoby się wydawać. Rozstawmy więc nasze grille i obalmy niektóre z mitów na temat tej wszechstronnej techniki grillowania.

wędzenie

MIT #1: JEST TYLKO JEDEN „WĘDZONY” SMAK

Nawet wśród zapalonych miłośników grilla pokutuje często błędne przekonanie, że wszystkie wędzone produkty — czy to mięso, ryby czy warzywa — smakują tak samo. To, co w wędzeniu jest najbardziej ekscytujące, stanowi całkowite przeciwieństwo — wędzenie może stworzyć całą gamę doznań smakowych! Zmiana gatunku drewna do wędzenia jest najprostszym sposobem, aby zmieniać smak. Każdy rodzaj drewna uwalnia wyjątkowy aromat — pieczenie mięsa na desce cedrowej Weber doda potrawie subtelnej woni dymu, podczas gdy nasz asortyment aromatycznych zrębków (z takiego drewna jak jabłoń lub pekan) może wydobyć zupełnie nowe pokłady pysznych smaków z potrawy. Innym narzędziem jest doprawianie. W przypadku wędzenia obejmuje to trzy metody nadawania smaku — od solanki po nacierania i sos. Nie bój się eksperymentować i sprawdź, która metoda najbardziej Ci odpowiada

MIT #2: WYŁĄCZNIE DLA PROFESJONALISTÓW

Chociaż wędzone produkty mają złożony smak, nie oznacza to, że sam proces wędzenia na grillu musi być złożony. Dzięki nowemu modelowi grilla Master- Touch Premium lub Genesis® firmy Weber wędzenie jest dostępne dla wszystkich i (nie boimy się tego powiedzieć) łatwe: Wystarczy dodać kawałki drewna do wędzenia bezpośrednio do brykietu, aby uzyskać wyśmienity, pełny smak, a w przypadku grilla Weber Genesis® II należy dodać pojemnik do wędzenia i włożyć do niego wiórki firmy Weber. Następnie należy zamknąć grill Weber na taki czas, aby wiórki zaczęły się palić, po czym ponownie otworzyć pokrywę i umieścić na ruszcie potrawę. Dym zajmie się resztą. Pozostawia to dużo miejsca na eksperymentowanie — w końcu możesz spróbować przygotować słodką balsamiczną marynatę lub przybranie z cienko pokrojonych plasterków jesiennych jabłek!

MIT #3: WĘDZENIE ZACZYNA SIĘ I KOŃCZY NA MOSTKU

Wszyscy znamy chrupiącą skórkę wędzonego mostka, mocne smaki wędzonych żeberek i zmysłową gładkość wędzonego łososia. Są to produkty najbardziej związane techniką wędzenia i nie bez powodu. Nie tracą na popularności i zadowalają rzesze ludzi. Na następnej stronie możesz zapoznać się z klasycznymi przepisami na wędzone mięso i wędzonego łososia.

Warto jednak pamiętać, że wędzone żeberka, mostek, i łosoś to dopiero początek — mały zakątek wielkiego, pysznego świata wędzenia. Podstawowa zasada wędzenia — „powoli i w niskiej temperaturze” — gwarantuje wydobycie unikalnych smaków i tekstur we wszystkich rodzajach mięsa, ryb i warzyw. Wędzone karczochy w połączeniu z czosnkowym sosem jogurtowym; pomidory koktajlowe wędzone aż do momentu niemal rozerwania i wrzucone do ciepłej sałatki z ziarnem; brukselka wędzona wraz z soczystymi kawałkami boczku wieprzowego. Wędzenie umożliwia to wszystko. Nie daj się oszukać mitom!

Zobacz jak przygotować grill do wędzenia! Sprawdź również nasze płyny do czyszczenia grilla!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.