Ze stali nierdzewnej czy żeliwny? Kompendium wiedzy o rusztach do grilla

Ruszt ze stali nierdzewnej

Każdy fan grillowania wie, że jednym z najważniejszych elementów sprzętu do tego rodzaju pichcenia jest ruszt. Umieszcza się go nad źródłem ciepła, a następnie układa na nim pyszności, które grillują się pod wpływem wysokiej temperatury. Na rynku szczególnie popularne są dwa rodzaje rusztów – modele wykonane ze stali nierdzewnej bądź z żeliwa. Dziś przybliżmy sobie charakterystykę obu wspomnianych wariantów. Który jest lepszy? Zapraszamy do lektury.

Ruszt ze stali nierdzewnej – charakterystyka

Zalety

Stal nierdzewna jest jednym z chętniej używanych materiałów do produkcji opisywanych elementów do grilla. Jej popularność wynika z doskonałego stosunku ceny do jakości. Wykonane ze stali nierdzewnej ruszty do grilla są lekkie, łatwe w czyszczeniu oraz konserwacji i wykazują większą odporność na rdzewienie niż te wykonane te z żeliwa. Co więcej, szybko się nagrzewają oraz skutecznie przewodzą ciepło, co ma znaczenie przy grillowaniu potraw.

Wady

Przy dłuższej eksploatacji na powierzchni rusztów ze stali nierdzewnej może jednak pojawiać się nalot. Poza tym zwiększa się prawdopodobieństwo przywierania smakołyków. Choć ruszt ten nagrzewa się dobrze, nie kumuluje on ciepła na tak długi czas, jak ma to miejsce w przypadku modelu żeliwnego.

Kiedy wybrać ruszt ze stali nierdzewnej?

Grill wyposażony w ruszt ze stali nierdzewnej z pewnością sprawdzi się, gdy chcemy nasz sprzęt często przenosić (za sprawą jego niewielkiej wagi). Co więcej, warto sięgnąć po ten rodzaju ruszty, gdy zależy nam na szybkim sprzątaniu po grillowaniu.

ruszt żeliwny

Ruszt żeliwny – charakterystyka

Zalety

Do plusów, jakie posiada żeliwny ruszt do grilla, należy fakt, że bardzo dobrze kumuluje oraz równo rozprowadza on ciepło po całej swojej powierzchni. Dzięki temu można osiągać idealny stopień wysmażenia mięsa. Co więcej, ruszt przez długi czas utrzymuje temperaturę, więc proces przypiekania może trwać nawet wtedy, gdy zmniejszy się moc źródła ciepła. Warto też wspomnieć, że wykonane z żeliwa modele są solidne i przy odpowiednim użytkowaniu oraz regularnej konserwacji posłużą na lata.

Wady

Decydując się na grill z rusztem żeliwnym, warto pamiętać, że element wykonany z tego materiału wymaga wyjątkowej dbałości o jego czystość i konserwację – żeliwo ma bowiem tendencję do rdzewienia. Na rynku dostępne są ruszty żeliwne niepowleczone lub pokryte emalią, a sposób ich czyszczenia może się różnić. Aby więc zachować ten element w dobrym stanie, najlepiej jest przestrzegać wytycznych producenta danego modelu.

Kiedy wybrać ruszt z żeliwa?

Ze względu na wysoką wagę ruszt z żeliwa będzie dobrym wyborem, gdy nie mamy zamiaru zbyt często przenosić grilla. Ponadto to świetna opcja, kiedy lubimy przyrządzać steki – ruszt tego typu pozwala bowiem tworzyć charakterystyczną kratkę na powierzchni mięsa. Sprawdzi się jednak też przy grillowaniu warzyw i innych specjałów.

Zarówno ruszt żeliwny, jak i ten ze stali nierdzewnej to solidne elementy, które przy właściwym użytkowaniu będą dobrze służyć przez lata. Wybór modelu zależy przede wszystkim od preferencji oraz możliwości kupującego. To który wybierasz? Mamy nadzieję, że nasz wpis pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.